Teknik Analiz: Temel Varsayımlar

Teknik Analiz Nedir?

Teknik Analiz

Teknik analiz, fiyat ve hacim gibi piyasa faaliyetinin istatistiksel analizini içeren menkul kıymetlerin değerlendirilmesi için bir yöntemdir. Teknik analistler, bir güvenliğin içsel değerini ölçmeye çalışmaz, daha ziyade, yatırım kararlarında temel oluşturabilecek kalıpları tanımlamak için çizelgeleri ve diğer araçları kullanır.
Teknik analizin birçok farklı biçimi vardır: Bazıları grafik desenlerine güveniyor, bazıları teknik göstergeleri ve salınımcıları kullanıyor ve çoğu tekniklerin bir kombinasyonunu kullanıyor. Her durumda, teknik analistlerin tarihsel fiyat ve hacim verilerini münhasır kullanımı, onları temel meslektaşlarından ayıran şeydir. Temel analistlerden farklı olarak, teknik analistler kendilerini bir hisse senedinin değerlemesiyle ilgilendirmez – önemli olan tek şey, geçmiş ticaret verileridir ve verilerin gelecekteki fiyat hareketleri hakkında hangi bilgileri sağlayabileceğidir.
Teknik analiz üç önermeye dayanmaktadır:

  • Pazar her şeyi indiriyor.
  • Fiyat eğilimlerinde hareket eder.
  • Tarih kendini tekrarlama eğilimindedir.

1- Pazar Her Şeyi İndiriyor

Birçok uzman, teknik analizleri eleştiriyor çünkü sadece fiyat hareketlerini göz önüne alıyor ve temel faktörleri yok sayıyor. Karşıt görüş, Verimlilik Piyasası Hipotezine dayanıyor; bu, bir hisse senedinin fiyatının, bir şirkette etkili olabilecek veya etkileyebilecek her şeyi – temel faktörler de dahil – zaten yansıttığını belirtiyor. Teknik analistler, bir şirketin temellerinden geniş pazar faktörlerine, piyasa psikolojisine kadar her şeyin stoka önceden fiyatlandırıldığına inanıyorlar. Bu, yatırım kararını vermeden önce faktörleri ayrı ayrı düşünme ihtiyacını ortadan kaldırır. Geriye kalan tek şey, teknik analistlerin pazardaki belirli bir hisse senedi için arz ve talebin ürünü olarak gördükleri fiyat hareketlerinin analizidir.

2- Fiyat Eğilimlerinde Hareket Eder

Teknik analistler, fiyatların kısa, orta ve uzun vadeli eğilim içinde hareket ettiğine inanıyor. Başka bir deyişle, hisse senedi fiyatının geçmiş dönem eğilimine dikey yönde ilerlemekten daha olasıdır. Çoğu teknik ticaret stratejisi bu varsayıma dayanmaktadır.

3- Tarih Kendini Tekrarlama Eğilimindedir

Teknik analistler, tarihin kendini tekrarlama eğiliminde olduğuna inanıyorlar. Fiyat hareketlerinin tekrarlayan doğası, genellikle korku veya heyecan gibi duygular üzerine kurulu piyasa psikolojisi ile ilişkilendirilir. Teknik analiz, trendleri anlamak için bu duyguları ve sonraki pazar hareketlerini analiz etmek için grafik desenler kullanır. Birçok teknik analiz biçimi 100 yıldan fazla süredir kullanılmaya devam edilmekle birlikte, genellikle fiyat hareketlerinde kendilerini tekrarlayan kalıpları gösterdikleri için hala ilgili oldukları düşünülmektedir.

Sadece Hisse Senetleri İçin Değil

Teknik analiz, tarihi ticaret verilerine sahip herhangi bir güvenlik üzerinde kullanılabilir. Buna hisse senetleri, vadeli işlemler, emtia, sabit getirili, para birimleri ve diğer menkul kıymetler dahildir. Bu yazıda, örneklerimizdeki stokları genelde analiz edeceğiz, ancak bu kavramların herhangi bir güvenlik türüne uygulanabileceğini unutmayın. Aslında, teknik analiz, tüccarların kısa vadeli fiyat hareketlerine odaklandığı emtia ve forex piyasalarında çok daha yaygındır.

Teknik analizin ardındaki felsefeyi anladığınıza göre, gerçekten nasıl çalıştığını açıklayacağız. Teknik analizin ne olduğunu anlamanın en iyi yollarından biri, onu temel analizle karşılaştırmaktır. Bunu bir sonraki bölümde yapacağız.

Daha fazla okumak için Aktif Ticareti Tanımlama, Yeni Başlayanlar için Günlük Ticaret Stratejileri ve Yatırımcıların Tüccarlar’dan Öğrenebilecekleri Şeyleri kontrol etmenizi öneririm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir