Teknik Analizin Temelleri (Başlangıç)

Menkul kıymetleri analiz etmek ve yatırım kararları almak için kullanılan temel iki yöntem vardır: temel analiz ve teknik analiz. Temel analiz, bir şirketin mali tablolarını işletmenin gerçeğe uygun değerini belirlemek için analiz etmeyi içerir; teknik analiz ise, bir güvenlik fiyatının halihazırda bulunan tüm bilgileri yansıtıp fiyat hareketlerinin istatistiksel analizine odaklandığını varsayar.
Teknik analiz yüzey üzerinde karmaşık görünebilir, ancak fiyat eğiliminin nereye gittiğini belirlemek için pazardaki arz ve talep analizine dayanır. Başka bir deyişle, teknik analiz, bir güvenlik temel niteliklerini analiz etmek yerine fiyat eğilimlerinin arkasındaki piyasa duyarlılığını anlamaya çalışmaktadır. Teknik analizin yararlarını ve kısıtlamalarını anlarsanız, size uzun vadede daha iyi bir tüccar veya yatırımcı olmanızı sağlayacak yeni araçlar veya beceriler seti verebilir.

Bu yazıda, teknik analizin tanıtılması ve yolda daha gelişmiş kavramları anlamanız için gerekli temelin geliştirilmesi sağlanacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir