Saç Renginiz Neden Sarı, Kızıl veya Kahverengi

50

Saç Renginizin Farklı Olmasının Sebebi, bilim adamları tarafından bulundu: Genleriniz ile ilgili olabilir!

Elçin Sangu gibi parlak kızıl tonları, Meryem Uzerli gibi altın tonları veya Cansu Dere gibi kahve tonları… Saç renginizi sizi kalabalıkta seçmeye yetebilecek bir özellik! Bu haftaya kadar herkesin saç renginin birkaç gen ile belirlendiğine inanıyorduk. Ancak yapılan son araştırmalar bunun çok farklı olduğunu kanıtladı!

Londra’daki King’s College ve Rotterdam’daki Erasmus Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, saç rengini belirleyen 124 gen olduğunu buldu (önce inanılan genlerden 100 tane daha fazla!).

Nature Genetics dergisinde paylaşılan araştırma, 300,000 insanın saçlarını tanımlamasını isteyerek bunu genetik bilgileri ile karşılaştırdı. İlginç bulgulardan bir tanesi, doğal sarışın olmayan kadınlar kendilerini sarışın olarak tanımladı. Araştırmanın sonunda yeni keşfedilen genlerin saç rengini belirlemede oldukça etkili olduğu anlaşıldı. 

Araştırmacılardan Profesör Spencer, “Pigment üzerine en büyük genetik araştırmalardan biri olan bu bulgular, melanom gibi cilt kanserlerini daha iyi anlamamızı sağlayaca. Saç renginizi etkileyen genler aynı zamanda farklı kanser tiplerini de etkiliyor, farklı pigment genelerinin Crohn rahatsızlığı gibi bağırsak kanserlerine etkisi olduğu anlaşıldı,” diye Evening Standard’a açıkladı. Bu yeni araştırma saç genlerinin hastalıklar ile olan bağlantısını daha iyi anlamamızı sağlıyor. Bulgular sadece medikal alanda değil adli bilim alanında da kullanılabilinecek…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.