Uzman Jinekologdan Adet Dönemi İle İlgili Sorulara Cevaplar

93

1. Regl döneminin sonunda gelen kan neden daha koyu renkli oluyor? —vitoriafirmino

Regl döneminin sonunda gelen kan neden daha koyu renkli oluyor? —vitoriafirmino

“Bu çok güzel bir soru. En son kısımlarda gelen daha koyu renkli kan, uterus içinde daha çok beklemiş kan oluyor, yani daha eski kan. Ama burada endişelenecek bir durum yok, oldukça yaygın görülen ve normal bir durum.”

2. Regl döneminde kaka yapmamda değişiklik oluyor, bu normal mi? —caitlinef

Regl döneminde kaka yapmamda değişiklik oluyor, bu normal mi? —caitlinef

“Size hemen bilimsel bir açıklama yapayım. Regl döneminizde rahimde prostaglandin denen bir durum yaşanır. Bu salgılar ayrıca menstrüasyon dönemindeki ağrılarımıza sebep olurlar. Rahmin ve bağırsaklarının yumuşak kaslarının kasılmasına sebep olduğu için bulantı, ishal ve kramplara sebep olurlar.”

3. Menstrüasyon döneminde neden daha duygusal oluyorum? —karlijns2

Menstrüasyon döneminde neden daha duygusal oluyorum? —karlijns2

“Bunun için tam olarak bilimsel bir açıklamam yok ama menstrüasyon sonrası (disfori) rahatsızlık diye bir durumun gerçekliği söz konusudur. Muhtemelen regl sırasında yaşanan ağır semptomlardan kaynaklı bir anksiyete ve strese sebep olmaktadır. “

4. Adet kupası kullandığımda, yattığım zaman kan geriye kaçıyor mu? —franciew2

Adet kupası kullandığımda, yattığım zaman kan geriye kaçıyor mu? —franciew2

“Cevap çok basit, hayır kan rahime geri kaçmaz. Kupanın içinde kalır.”

5. Hiç regl olmazsan, hamile kalamazmışsın. Bu doğru mu? —catfarmer

Hiç regl olmazsan, hamile kalamazmışsın. Bu doğru mu? —catfarmer

“Hayır aslında bu doğru değil. Eğer birinin rahmi varsa, hamile kalmayacağını düşünmek imkansızdır. Eğer 17 yaşına kadar adet görmemiş bir hastam varsa, tıbbi olarak reglini başlatabiliriz. Fakat bazı kadınların kalıtsal sorunları vardır, bu yüzden regl olmazlar ve hamile kalmazlar.”

6. Tamponumuzu 4 saatten fazla çıkarmazsak, toksik şok sendromu olacağımızı duymuştum. Ama şimdi arkadaşlarım tamponla yatıyor. Bu kötü ve çok tehlikeli değil mi? —jmac1973

Tamponumuzu 4 saatten fazla çıkarmazsak, toksik şok sendromu olacağımızı duymuştum. Ama şimdi arkadaşlarım tamponla yatıyor. Bu kötü ve çok tehlikeli değil mi? —jmac1973

“Bence 4 saat biraz gereğinden fazla tedbirli olmuş. Bence sihirli rakam 12 olmalı. Biz kadınlara, doğru hijyen için tamponlarını günde birkaç kez değiştirmelerini öneririz genelde.”

7. Doğum kontrol hapını (aradaki boş haftayı atlayarak) hiç ara vermeden kullanırsak ne olur? —kmmayy

Doğum kontrol hapını (aradaki boş haftayı atlayarak) hiç ara vermeden kullanırsak ne olur? —kmmayy

“Bunu yapmakta hiçbir sakınca yok. Bu şekilde doğum kontrol hapı kullanan kadınlar, ikinci paketin sonunda hafif kanamalar yaşayabilir. Fakat tıbbi açıdan herhangi bir tehlikesi yok.”

8. Seks yapmak reglimizi bitirir ya da kolay atlatmamıza sebep olabilir mi? —ceararenee321

Seks yapmak reglimizi bitirir ya da kolay atlatmamıza sebep olabilir mi? —ceararenee321

“Bunun olması pek mümkün değil.”

9. Spiral takılmış hâlle, regl kupası kullanılabilir mi? —danielaviera04

Spiral takılmış hâlle, regl kupası kullanılabilir mi? —danielaviera04

“Bildiğim kadarıyla, neden olmasın?. Spiralin ipleri rahim ağzından biraz dışarı çıktığı için, kupayı takarken dikkatli olmalısınız. Nazikçe yaptığınız sürece hiçbir sorun yok.”

10. Spiral ve benzeri doğum kontrolleri kullandığımda, neden adet görmememe rağmen normalde görülen regl dönemi sorunlarını yaşıyorum? —missjulie19892

Spiral ve benzeri doğum kontrolleri kullandığımda, neden adet görmememe rağmen normalde görülen regl dönemi sorunlarını yaşıyorum? —missjulie19892

“Spiralden bahsederken akla ilk gelen Mirena gibi ürünler oluyor. Bu semptomların görülmesinin sebebi aslında ovülasyondur, fakat spiralde bulunan progesteronlar rahim içini düzleştirir. Yani rahmin iç kısmında atılacak herhangi bir şey olmamasına rağmen, regl dönemi ağrıları, yiyecek istemeler ve sinir bozuklukları yaşanır.”

11. Bazen regl kanımda büyük parçacıklar oluyor. Neden? —a4c28fa055

Bazen regl kanımda büyük parçacıklar oluyor. Neden? —a4c28fa055

“Bu birçok kadına olur ve genellikle ciddi bir sorun anlamına gelmez. Fakat çok sık başınıza geliyorsa ve kanamanız çoksa, bir jinekoloğa görünmenizi tavsiye edebilirim.”

12. Menstrüasyon döneminde göğüslerimin bu kadar çok acıması normal mi? —doglover23

Menstrüasyon döneminde göğüslerimin bu kadar çok acıması normal mi? —doglover23

“Regl döneminde fibrokistik meme değişiklikleri olması çok sık görülür. Buna sebep olan büyük etkenlerden biri de kafeindir, regl döneminizde kafeinden uzak durun. Ayrıca vitamin B6, vitamin E, çuha çiçeği yağı tavsiye ederim.”

13. Sırt ve bel ağrısına ne sebep olur? —drbagels123

Sırt ve bel ağrısına ne sebep olur? —drbagels123

“Burada yaşanan iki farklı şey vardır. Prostaglandin adı verilen düzenleme hormonları vücudunuza genel bir ağrı hali verir. Başka bir sebebi, vücutta pelvik kasılmalar olduğu için bel ağrısına sebep olur. Bir diğer olasılık da endometriyozdur, bu durumda bir doktora görünmenizde fayda var.”

14. Regl döneminde vajina dudaklarının ağrıması normal mi? —kathrynw499763d38

Regl döneminde vajina dudaklarının ağrıması normal mi? —kathrynw499763d38

“Bazı kadınlarda bu ağrı görülür. Pelvisteki kaslarınız kan ile dolduğu için, labya kısmındaki baskı ve ağrı artar.”

15. Doğumdan ne kadar sonra adet dönemim yeninden başlar? —l4a2f7441e

Doğumdan ne kadar sonra adet dönemim yeninden başlar? —l4a2f7441e

“Emzirme periyodları geciktiren bir durumdur. Fakat bazı kadınlar emzirmeyi bıraktıktan 6 ay sonrasına kadar regl olmaz, öte yandan bunu öngörmek oldukça zordur. Her kadın için bu süre değişir diyebiliriz. Emzirmeyi bıraktıktan 6 ay sonra hala adet görmediyseniz, jinekoloğunuzla görüşmeniz gerekiyor.” 

16. Farklı renkte menstrüasyon kanı görmek normal mi? Bunlar farklı hormon seviyesini mi gösteriyor? —peopleoftheuniverse7012

Farklı renkte menstrüasyon kanı görmek normal mi? Bunlar farklı hormon seviyesini mi gösteriyor?  —peopleoftheuniverse7012

“Kanın rengi, rahim içinde ne kadar beklediğini gösterir. Hormon seviyeleri ile ilgili herhangi bir gösterge değildir.”

17. Neden bazı dönemlerim değişik bir kokuya sebep oluyor ve bunu nasıl engellerim? —joyw407b53e12

Neden bazı dönemlerim değişik bir kokuya sebep oluyor ve bunu nasıl engellerim? —joyw407b53e12

“Fazla beklemiş kanın tuhaf bir kokusu olur. Vajina normalde asidik bir yerdir ve bu iyi bir şeydir. Fakat kanın pH seviyesi, oldukça baziktir. Mens dönemindeyken vajina daha bazik hale gelir ve kimi bakteriler doğal olarak oluşur. Kokunun sebebi de bu değişikliklerdir.”

18. Her dönemimin başında migrenlerim oluyor artık. En kötü karın ağrılarım kadar kötü oluyorlar. Bu yaşlanmayla ilgili bir durum mu? —emmag48a366955

Her dönemimin başında migrenlerim oluyor artık. En kötü karın ağrılarım kadar kötü oluyorlar. Bu yaşlanmayla ilgili bir durum mu? —emmag48a366955

“Bu aslında oldukça sık görülen bir durum. Bazı kadınlar bunu yaşları ilerledikçe fark ediyor. Kimileri hormonlarla ilgili, kimileri ise değil. Adet dönemi öncesi migrenler östorejen hormonunun aniden düşmesinden kaynaklanıyor olabilir. Bazı kadınlar da doğum kontrol hapı bitince migren ağrıları yaşayabilir.”

19. Menstrüasyon döneminde neden canımız abur cubur yiyecekler çekiyor? —caitlynm4782d8d27

“Buna verilecek tıbbi bir cevabımız yok maalesef. Bu mens dönemi öncesi ve sonrası rahatsızlıkları ile ilgili bir durum. Yemek yemek istemek herkese olan bir şey. Fakat fazla tuzlu ve şekerli yerseniz kendinizi daha kötü hissedersiniz. Eğer yiyecekseniz kompleks karbonhidratlar yemelisiniz.”

20. Eğer akıntımız bir anda değişir ya da düzensizleşirse, bu acil duruma mu işarettir? —nicegirlz202

“Acil duruma işarettir diyemem ama, aynı düzende ovülasyon olmuyor demektir. Ben bir jenokoloğa görünmenizi tavsiye ederim. Stres seviyeniz değişirse, yumurtlama döneminizde değişiklikler olabilir. Ayrıca spor yapma alışkanlıklarınızda, ya da hormon seviyenizde değişiklik olursa adet kanınız artabilir ya da düzensizleşebilir.”

21. Normalden daha nadir (az sayıda) adet görmek, bir hastalığın işareti midir? —kadamony

Normalden daha nadir (az sayıda) adet görmek, bir hastalığın işareti midir?  —kadamony

“Muhtemelen değildir, ama siz yine de bir doktorla görüşün.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.